Історія театру

Чернівецький академічний обласний театр ляльок

Чернівецький  театр ляльок було засновано 15 серпня 1980 року, згідно рішення Виконавчого комітету Чернівецької обласної Ради народних депутатів. 

Історія театру розпочалась  виставою за п’єсою Ю.Чеповецького «От так Мицик!» (режисер-постановник О.Янкелевич). 

За період свого існування в театрі працювали такі режисери: В.Джагарян, М.Забродін, О.Чебоксаров, Ю.Іванов, В.Медін, В.Довлетов, Ф.Долінкін, Р.Неупокоєв.

Першими акторами були: О.Юхименко, М.Наголюк, Г.Милещенко, Л.Сметанюк, Н.Николайчук, А.Тухлінович, С.Федорюк, М.Тодераш, М.Гейвік, Є.Ушаков.

Театр співпрацював та продовжує творчі зв’язки з художниками-постановниками:  Б.Симашиною, Ю.Собком, Н.Бугай, Л.Гетманенко, О.Бурлюк, В.Виходцевським, М.Даньком, М.Ніколаєвим, М.Погребняк, Заслуженим художником України В.Безулею, В.Задорожньою, О.Турутя-Прасоловою.

Нова сторінка театру почалася зі зміною керівництва, як адміністративного, так і художнього.

В 1997 році театр очолив Заслужений працівник культури України О.Василашко. За його керівництва розширилися зовнішні творчі зв’язки між колективами театрів ляльок України і за її межами. Разом з головним режисером театру Заслуженим діячем мистецтв України Р.Неупокоєвим (1997-2012 р.р. – роки режисерської діяльності в нашому театрі) спільно вдалося консолідувати колектив театру і організувати його на виконання творчих задумів. 

З 2012 року на посаді головного режисера - І.Бутняк, який продовжує розвивати та вдосконалювати кращі традиції театру.

За  період існування театром було здійснено більше 100 постановок вистав, серед них: «Горіховий прутик» А.Бородіна, Д.Шполянської, «Чарівна ніч» В.Данилевича, «Телесик та змія» Ю.Чеповецького, «Троє ведмедів» Р.Неупокоєва, «Гусеня» Н.Гернет, Т.Гуревич, «Козенята та Сірий Вовк» Ю.Гімельфарба, «Лисичка, Котик та Півник» О.Олеся, «Бука» М.Супоніна, «Як Лисиця Ведмедя обманювала» М.Супоніна, «Мишкові гулі», «Посмішка клоуна» Ю.Чеповецького, «Лісовий цирк» С.Лелюх, «Веселі перегони», «Троє поросят», «Як Лисичка пташкою була» О.Кузьміна, «Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат» Я.Грушецького, «Казка про чародіїв» Є.Огороднього, «Ніч на Івана Купала» Я.Стельмаха, «Вертеп» С.Новицької, «Зелена гора»Я.Верещака, О.Вратарьова, «Вінні-Пух» С.Єфремова, «Кутясик і Зірочка» Й.Пегра, «Лісовий годинник» І.Стефанова, «Справжній друг для Вовка» М.Гусєва, «Чарівне дерево», «Про Івана Багатого», «Зірочка з неба», Р.Неупокоєва , «Повелитель снів» С.Новицької, Р.Неупокоєва, «Сірничок-малючок» Г.Стефанова, В.Гольцова, «Ослик та Чарівний Кролик» Х.Паукша, «Заздрісний котик» В.Данилевича, В.Бобошко, «Лікар Айболить» Р.Неупокоєва за творами К.Чуковського.

Постановки вистав «Крила Дюймовочки» Б.Заходера, В.Климовського та «Білосніжка» О.Табакова здійснила режисер-постановник Н.Марків. Режисерська діяльність І.Бутняка почалася виставою за мотивами буковинських та молдавських народних казок «Фет-Фрумос та Сонце», яка була відзначена глядачем за оригінальність постановки на фестивалі «Золотий Телесик – 2013» в м. Львові. Наступними постановками режисера стали «Хмаросяг для морських свинок», «Аладдін» та «Снігова королева».

З 2013року театр творчо співпрацює з режисером Народним артистом України С.Єфремовим та з художником В.Задорожньою.

Творчі здобутки театру було визнано не тільки в Україні, а й на міжнародній арені.

Театр був учасником багатьох міжнародних та всеукраїнських фестивалів.

В 2009 році на Міжнародному фестивалі театрів ляльок «Золотий Телесик – 2009» у м. Львові за показ вистави за п’єсою С.Новицької, Р.Неупокоєва «Повелитель снів» театр був удостоєний  премії Львівського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України «Галицька Мельпомена».

Театр проводить насичену гастрольну діяльність. За період свого існування ми побували на гастролях у багатьох містах України: Херсоні, Рівному, Ужгороді, Івано-Франківську, Вінниці, Тернополі, Донецьку, Хмельницькому, Євпаторії (Автономна республіка Крим), Республіці Молдова, Мукачеві Закарпатської області.

Помітним став творчий потенціал акторського складу, де актори з досвідом професійної роботи (Заслужена артистка України М.Наголюк, С.Ковальова, Н.Марків)  плідно співпрацюють із талановитою молоддю: Т.Козловським, Ю.Квятковською, А.Берною, В.Володькіною, М.Сидоряк, А.Сисюком та ін..

Театр постійно обслуговує дітей в дитячих дошкільних установах, учнів шкіл, дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей із багатодітних сімей, дітей в дитячих оздоровчих таборах області.

Свій репертуар театр постійно збагачує творами сучасної драматургії, класиків світової літератури та буковинських авторів.

У своїй повсякденній роботі колектив театру прагне допомогти маленькому глядачеві розрізняти добро і зло, бути чуйним і добрим, самостійно робити правильний вибір у житті.

Буковинський театр ляльок має свій мистецький почерк. Вистави театру – це плід роботи і творчого пошуку всього колективу.

В 2012 році за успішну роботу театру  було надано статус академічного  (відповідно до наказу Міністерства України від 11.04.2012р. «Про надання статусу академічного творчому колективу Чернівецького обласного театру ляльок.»)

Чернівецький академічний обласний театр ляльок і надалі вдосконалюватиме свою роботу, щоб приносити радість маленькому глядачу. І нехай нескладними, елементарними є істини, які є серцевиною лялькової казки, але, якщо вони знайшли своє художнє, живе, поетично-пластичне, характерне втілення, то театр – на висоті своєї мети.